hírek
Tőkés László az Európai Parlament alelnöke
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának javaslatára múlt héten a néppárti frakció közfelkiáltással elfogadta Tőkés László jelölését az Európai Parlament alelnöki tisztségére, a jelölést a román néppárti delegáció is testületileg támogatta.
A román szociáldemokraták és liberálisok viszont a jelölés kapcsán – a szélsőségeseket megszégyenítő retorikával – vehemensen reagáltak az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke jelölésének hírére, a felfokozott belpolitikai helyzetnek köszönhetően rajta keresztül is a jelenlegi román kormánypártokat támadták.
Az EMNT állásfoglalása Tőkés László EP-alelnökké választatása alkalmából
Elnökünk, Tőkés László megválasztása az Európai Parlament alelnöki tisztségébe nemcsak az erdélyi magyar nemzeti közösségnek, hanem az egész Kárpát-medence magyarságának szép sikere: közvetett elismerése annak, hogy a határokon átívelő – határmódosítás nélküli – magyar nemzetegyesítés az Európai Unió keretében nemcsak életképes nemzetpolitikai program, hanem a régiók és a nemzeti közösségek sokszínű Európájában pozitív gyakorlat az egyszínű nemzetállami kizárólagossággal szemben.
Az árvízről és Szlovákiáról az EP-ben
A 2010. június 14–17-i plenáris ülésszak kezdőnapján, Strasbourgban több képviselő is napirend előtti felszólalásában foglalkozott a közép-európai térség országait sújtó árvizek ügyével, az Európai Unió gyors és érdemi hozzájárulását kérve az érintett tagországok – Lengyelország, Szlovákia, Csehország és Magyarország – károsultjainak megsegítéséhez.
Imatüntetés a szentmártoni premontrei kolostor épületének visszaszolgáltatása érdekében
A vasárnapi szentmisét követően, 2010. június 13-án került sor Váradszentmártonban arra az imatüntetésre, majd sajtótájékoztatóra, amelyet Fejes Rudolf Anzelm premontrei rendi apát tartott, s amelyen részt vett Tőkés László EP-képviselő is.
Ballagás a Partiumi Keresztény Egyetemen
Románia egyetlen, a Bolyai Egyetem megszüntetése után félévszázaddal államilag akkreditált magyar egyeteméről, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemről 2010. június 12-én, szombaton ballagtak el az idei végzős hallgatók.
Kolozsvári felsőoktatási fórum
Első ízben szervezték Magyarország határain kívül a Magyar Rektori Konferenciát (MRK). Kolozsváron a Protestáns Teológia Dísztermében 2010. június 11-én a Sapientia-Erdélyi Magyar Tudományegyetem (Sapientia-EMTE) meghívására száznál több felsőoktatási vezető előtt kezdődött délelőtt a tudományos ülésszak Szabó Gábor rektor, az MRK ma leköszönő elnökének felvezetőjével. Mindenekelőtt a résztvevők nevében az Elnök szolidaritását fejezte ki a magyarországi árvízkárosultak irányába, és bejelentette: az anyaországi rektorok pénzadománnyal segítik az árvízkárosultakat.
Fordítsuk jóra a rosszat!
Erdélyiek az anyaországi árvízkárosultaknál
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a Gondviselés Segélyszervezet a Nemzeti Összetartozás Napján, 2010. június 4-én szervezetközi együttműködést hozott létre abból kiindulva, hogy most az erdélyi magyarokon a sor árvízkárosult anyaországi testvéreik megsegítésében. Ennek első eredményeként hétfő reggel az első önkéntes csapat megkezdte Miskolc környékén többnapos tevékenységét.
Tőkés Lászlót jelölték az Európai Parlament alelnöki tisztségére
A mai napon, 2010. június 9-én Brüsszelben a Magyar Néppárti Delegáció a tiszteletbeli elnökét, Tőkés László erdélyi EP-képviselőt jelölte az Európai Parlament alelnöki tisztségére. A javaslatot a Román Néppárti Delegáció is támogatta.
Az Európai Parlament Néppárti Frakciója elfogadta és támogatta a jelölést. A Parlament plénuma a jövő héti strasbourgi plenáris ülésén szavaz az alelnöki tisztség betöltéséről.
Trianon gyógyítása
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács 2010-et Trianoni Emlékévnek nyilvánította. Célként azt tűzték ki, hogy nemzetünk szétszakításának 90. évfordulóján – végre – vessünk véget az önmagában meddő önsajnálatnak, és az elkövetkezendőkben – Trianon gyógyításaképpen – a magyar nemzet határokon átívelő újraegyesülésének programadó eszménye hassa át cselekedeteinket.
Az EP Emberi Jogi Bizottsága Washingtonban
Pünkösd ünnepének második napján, 2010. május 24-én az Európai Parlament Emberi Jogi Bizottságának (DROI) hat tagú küldöttsége utazott Washingtonba, az Európai Unió és az Egyesült Államok között fennálló diplomáciai kapcsolatok keretében. A DROI-szakbizottság munkadokumentuma szerint az eseménynek az kölcsönöz különleges jelentőséget, hogy a tavaly ősszel (2009) elkezdődött törvényhozási ciklusban, illetve a Barack Obama-adminisztráció felállása óta első ízben kerül sor ilyen látogatásra. Az alkalom fontosságát az időközben törvényerőre emelkedett Lisszaboni Szerződés is megnöveli, melytől az Unió saját megerősödését reméli.