hírek
Hittel, megalkuvás nélkül
1. Megboldogult Édesanyám születésének mai, 90. évfordulóján a közel húsz évvel ezelőtti temesvári ellenállás emberi dimenziói kívánkoznak előtérbe.
Az elmúlt évek folyamán többen is feltették nekem azt a kérdést, hogy: nem éreztem-e lelkiismeret-furdalást akkor, amikor a korabeli hatóságokkal való szembeszegülésemmel családom, feleségem, a kicsi Máté fiam életét veszélyeztettem.
Tőkés László Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
2008. december 19.-én Fehérgyarmaton és Balkányban vett részt a Biblia Éve jegyében rendezett ünnepségeken Tőkés László református püspök, erdélyi Európai Parlament-i képviselő, aki Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke, Dr. Tilki Attila, Fehérgyarmat Város polgármestere , Pálosi László, Balkány Város polgármestere, Szalai László fehérgyarmati református lelkész és Kiss András, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) regionális szervezőtitkára meghívására látogatott megyénkbe.
Nyilatkozat a kormányalakítás kapcsán
N Y I L A T K O Z A T
1. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség, kiesvén a Demokrata Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt által létrehozott nagykoalícióból, felfedezni látszik a spanyolviaszt. Azt állítja tudniillik, hogy a két – jobb- és baloldali – nagy párt etnikai okokból hagyja ki őket az újan alakuló kormányból.
„És az Ige testté lett…”
„Az imént rájöttem, hogy Isten minden nyelven beszél, de ma kiemelten magyarul” – kezdte megnyitó beszédét Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke az „A Könyv” címet viselő európai Biblia-kiállításon 2008.december 9-én az Európai Parlament épületében. Az EP elnöke ezzel visszautalt a Tőkés László püspök, európai parlamenti képviselő köszöntő beszédében idézett Reményik Sándor-verssorra, amelyben a bibliafordítók munkája kapcsán szól így a költő: „Az örök Isten beszél – magyarul”.
Sólyom László köztársasági elnök üzenete
Sólyom László köztársasági elnök üzenete
az Európai Parlamentben megrendezésre kerülő
Európai Biblia Kiállítás ünnepélyes megnyitója alkalmából
Hans-Gert Pöttering megnyitó beszéde
Tisztelt Tőkés László Püspök úr, tisztelt Kiss-Rigó István püspök úr, tisztelt Kollégák, Hölgyeim és Uraim!
Az imént rájöttem, hogy Isten minden nyelven beszél, de ma kiemelten magyarul. Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy ma, e csodálatos kiállítás megnyitóján szólhatok Önökhöz. Gratulálok és megköszönöm kollégámnak, Tőkés László püspöknek, hogy az Európai Parlamentbe hozta ezt a kiállítást. A valódi európai művészet és lelkiség számos kiemelkedő példája, amelyet ma itt megtekinthetünk, Európa egy olyan régiójából érkezett, a Partiumból, amelynek népe évszázadokon át harcolt a vallási és személyi szabadságáért
Tőkés László püspök, EP-képviselő megnyitó beszéde
Tisztelt Elnök úr!
Főtisztelendő Püspök és Főapát urak!
Nagytiszteletű Szolgatársaim!
Tisztelt Képviselő hölgyek és urak!
Hölgyeim és uraim! Kedves Testvéreim!
Nemzetközi Biblia-kiállításunk megnyitásánakmegnyitásánk bevezetéseképpen engedjék meg, hogy rendkívüli módon, mindenekelőtt az Orosz Ortodox Egyház most elhunyt elöljárójáról, II. Alekszej pátriárkáról emlékezzem meg, és mindannyiunk őszinte részvétét és együttérzését fejezzem ki Oroszország hívő népe iránt. Moszkva és „minden oroszok pátriárkájának” nagy érdemei voltak az ateista-kommunista diktatúra bukását követő egyházi és polgári igazság- és jóvátételben.
"Két pogány közt"
Európai kereszténységünk mai helyzetének az általános jellemzésére – a Kelet és Nyugat viszonyát jellemző hagyományos különállás továbbélésének a körülményei között – egy távoli történelmi analógia kínálkozik. A török és a Habsburg birodalom vetélkedésének színterévé vált Kárpát-medencében a korabeli Magyarország – a krónikás megfogalmazása szerint – "két pogány közt" őrlődött. Más szóval szólva: a kereszténység "bajnokának" számító Habsburg-ház "apostoli" császáraitól sem számíthatott jobb bánásmódra, mint a létét fenyegető "pogány" törökök részéről.
Kereszténység és Európa - Zárónyilakozat
Kereszténység és Európa – Nemzetközi konferencia
Európai keretek és helyi távlatok
Brüsszel, Európai Parlament, 2008. december 10.
ZÁRÓNYILATKOZAT
A magyar keresztény egyházak által meghirdetett Biblia Éve (2008) keretében megrendezett európai parlamenti Nemzetközi Biblia-kiállítás, valamint az ehhez kapcsolódó Kereszténység és Európa című ökumenikus konferencia alkalmából Istennek adunk hálát nagy ajándékáért: a világ összes népének nyelvén szóló isteni igéért, a nagyvilág és Európa közös kincsének számító Szentírásért. Az Európai Unióban érvényesülő sokféleség és multikulturalitás szellemében az első Pünkösd csodáját látjuk abban, hogy a Szent Biblia egyetemes üzenetét "mindenki a maga nyelvén hallja szólani" (Csel. 2, 6-11).
A Dalai Láma ez Európai Parlamentben
K Ö Z L E M É N Y
A Dalai Láma – polgári nevén: Tenzin Gyatso –, Tibet indiai száműzetésben élő vallási és politikai vezetője 2008. december 3–4. napjain látogatást tesz Brüsszelben, az Európai Parlamentben.