hírek
„Csak együtt sikerülhet…”
Tőkés László EP-képviselő meghívására 2009. február 14-én Nagyváradra érkezett Schmitt Pál EP-képviselő a Partiumi Egyetemi Sportklub által szervezett Sportbálra, melynek előbbi a házigazdája, utóbbi a fővédnöke. Közös sajtótájékoztatójukon Szilágyi Zsolt, Tőkés László kabinetfőnöke köszöntötte a „két listavezetőt”, hiszen, mint rámutatott, míg Schmitt Pál a Fidesz EP-listáját, addig Tőkés László a Magyar Összefogás Listáját vezeti itt Erdélyben.
„Kétigenes” megállapodás
Kétigenes megegyezés született ma – kezdte mondanivalóját Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a Markó Béla vezette RMDSZ-küldöttséggel való találkozó utáni sajtótájékoztatón tegnap, 2009. február 11-én a kolozsvári RMDSZ-székházban. „Én igent mondtam az RMDSZ megtisztelő felkérésére, hogy vezessem a Magyar Összefogás Listáját, amelyik formálisan és jogilag az RMDSZ listája lesz, az RMDSZ vezetői pedig igent mondtak a javaslatainkra.” A Markó Béla, az RMDSZ elnöke ismertette a megállapodás részleteit, és bejelentette az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum megalakítását. Mindkét vállalást konkrét határidőkhöz kötötték a felek: a Magyar Összefogás Listájának tartalmi részét képező EMNT-RMDSZ belső koalíciós szerződést február 22-én írják alá, az EMEF megalapításának kitűzött időpontja pedig 2009. április 3.
„Kiáltok Hozzád az erőszak miatt…”
„Kiáltok Hozzád az erőszak miatt…”
(Habakuk 1,2)
A nemzetközi hírű román kézilabda-játékos, Marian Cozma brutális meggyilkolásának híre mind a magyarországi, mind a romániai közvéleményt megrázta. A segítségére siető horvát és szerb csapattársak életveszélyes bántalmazása Kárpát-medencei közüggyé emelte a tragikus veszprémi esetet, mely egyben a felszín alatt parázsló cigánykérdést is a felszínre vetette.
Nyilatkozat a székelyföldi nagygyűlés kapcsán
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Igazgatótanácsa 2009. február 6-i Határozati állásfoglalásában arra szólítja fel erdélyi politikai és közéletünk szereplőit, hogy „maradéktalanul fogjanak össze nemzeti közösségünk autonómiájának megvalósítása érdekében”. Az európai parlamenti választásokra tekintő állásfoglalás híven kifejezi Egyházkerületünk következetes kiállását nemzeti közösségünk ügye mellett – egyenes folytatásaként és részeként annak az egyházi közéleti szerepvállalásnak, mely a 2003. február 1-i, szatmárnémeti rendkívüli egyházkerületi közgyűlés révén az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács megalakulásához vezetett.
Tőkés László Svájcban
2009. február 6–8-án Tőkés László püspök, EP-képviselő a Zürichi Magyar Egyesület meghívására látogatást tett Svájcban. Ez az útja részét képezi annak a látogatás-sorozatnak, melynek rendjén, a nemzeti összefogás munkálása jegyében, az eltelt év folyamán felkereste a határon túli – Kárpát-medencei és nyugati – magyar közösségeket, a következők szerint: Ausztrália, Ausztria, Szerbia/Délvidék, Szlovákia/Felvidék, Ukrajna/Kárpátalja, Horvátország/Drávaszög és Svájc.
Tőkés László nyilatkozata az EP-választásokról
Nyilatkozat
2007 szeptemberében azért hiúsult meg egy közös nemzeti jelöltlista felállítása az európai parlamenti választásokra, mivel az RMDSZ vezetősége kizárólag egy, a számomra felajánlott „bejutó hely” elfogadásához kötötte a megállapodást, az együttműködés érdemi feltételeiről és tartalmi részéről – az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum létrehozásáról, továbbá az egypárt-rendszer gyakorlatára épülő politikai érdekképviselet valós reformjáról és autonómia-törekvéseink közös képviseletéről– viszont nem volt hajlandó megegyezni.
Vita az EP-ben a kisebbségi jogokról
A magyarság körében nagy megütközést keltettek Traian Băsescu azon kijelentései, melyeket legutóbbi budapesti látogatásakor tett. A román államelnök egy cseppet sem feszélyezte magát, amikor hivatali kollégája, Sólyom László jelenlétében ezekkel a szavakkal utasította rendre a székelyeket: „soha nem lesz autonómia Székelyföldön, mivel Románia szuverén és egységes nemzetállam”. „Románia soha nem fogja elismerni a kisebbségek kollektív jogait” – tette hozzá, majd önelégülten hangsúlyozta ki, hogy: „Románia megfelel a kisebbségekkel való bánásmódra vonatkozó összes európai uniós elvárásnak”.
Tőkés László a kisebbségi jogokért és Székelyföld autonómiájáért
Tőkés László püspök, EP-képviselő 2009. január 31-én, képviselőtársa, Glattfelder Béla, valamint Kovács Péter polgármester meghívására egy, a Fidesz-MPSZ által rendezett farsangi polgári találkozón vett részt Cinkotán, Budapest XVI. kerületében. Tizenkilenc évvel ezelőtt európai képviselőnk ugyanitt – a rákosszentmihályi református templomban – találkozott a Ceauşescu-diktatúra által elűzött erdélyi menekültekkel.
Párbeszédsorozat a magyar összefogásról
Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke újévi sajtótájékoztatóján, 2009. január 9-én egy „új kezdet” jegyében amellett érvelt, hogy az erdélyi magyar közélet megannyi alakítója között összefogásra van szükség. Ennek érdekében levélben fordult az RMDSZ elnökéhez, valamint a polgári-nemzeti oldalt képviselő szervezetek vezetőihez.Sólyom László fogadta Tőkés Lászlót
Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke 2009. január 28-án a Sándor-palotában fogadta Tőkés László püspököt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökét. Az államfő meghívásának eleget téve Tőkés László – az EMNT alelnökei, Szilágyi Zsolt és Toró T. Tibor kíséretében – beszámolt a romániai politikai helyzetről, illetve rövid helyzetképet festett az erdélyi magyar politika aktuális állapotáról.