hírek
A magyarországi választások első fordulója elé
Több magyarországi választási kampányrendezvényt követően, tegnap délután Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a Somogy megyei Marcaliban vett részt Szászfalvi László országgyűlési képviselő, illetve képviselőjelölt választási körzetének kampányzáróján. A helyi sportcsarnokban megrendezett ünnepélyes alkalom másik díszvendége Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke volt.
Beszédében Tőkés László Erdély- és Biharország jelképes üzenetét adta át Somogyországnak, rávilágítva az anyaországi választások össznemzeti jelentőségére.
A harmadik országok helyzetéről az EP-ben
Az egyes, Európai Unión kívüli, ún. harmadik országok emberi jogi helyzetének a megvitatása sorozatában az Európai Parlament Emberi Jogi Bizottsága (DROI) tegnap Észak-Korea ügyében tartott közmeghallgatást.
A hivatali előterjesztések sorát Robert R. King nagykövet, az Egyesült Államok Észak-Korea emberi jogi ügyeiért felelős különmegbízottja nyitotta meg, a neves Tom Lantos kongresszusi képviselő egykori munkatársa. Értékelő beszédében elismerését fejezte ki aziránt, hogy az EU vezető szerepet vállal az emberi jogokért folytatott nemzetközi küzdelemben, és hogy a DROI-bizottság kiemelt módon foglalkozik Észak-Koreával. Az Egyesült Államok szintén rendkívüli erőfeszítéseket tesz ezen a téren, és hálás az EU-nak az ebben nyújtott támogatásért. A nagykövet tárgyilagos keménységgel ítélte el az észak-koreai rezsimet, az országban alkalmazott politikai elnyomás, nevezetesen a kényszermunkatáborok, a jogfosztás, a brutális erőszak, a kínzás és az embercsempészet alkalmazása miatt. A civilszervezetekkel, valamint az ellenállókkal való összefogás fontosságát hangsúlyozva, Észak-Koreának a teljes elnyomatásból és elszigeteltségből való felszabadítása mellett szállt síkra.
Nyílt levél a Magyar Polgári Párt országos, megyei és széki tisztségviselői, önkormányzati képviselői részére
A Párt alapító elnökének újabb ámokfutása késztet ismételt megszólalásra: menteni, ami még menthető.
A Magyar Polgári Pártot (MPP) a választás szabadságának jogos igénye hívta életre egy olyan politikai-társadalmi környezetben, amelyben ezt a politikai képviselet monopóliumát birtokló és azzal folyamatosan visszaélő RMDSZ-es csoport ellehetetlenítette.
Uniós politikák az emberi jogok védelmezőinek érdekében
A mai napon, az ún. bizottsági hét keretében tartotta soron következő ülését az Európai Parlament Emberi Jogi Bizottsága (DROI), Brüsszelben. Napirendjén szerepelt – egyebek mellett – az Uniós politikák az emberi jogok védelmezőinek érdekében című jelentés, melynek jelentéstevője Heidi Hautala finn képviselőasszony, a DROI elnöke, ún. árnyék-jelentéstevője pedig Tőkés László erdélyi képviselő.
Újra a tibeti helyzetről
Az Európai Parlament miniplenárisának ülésén, 2010. március 24-én, szerdán délután a képviselők az Európai Bizottság (EB) képviselőivel vitatták meg a tibeti helyzetet. Az ennek nyomán kibocsátandó EB-Nyilatkozat a kínai megszállás elleni tibeti népfelkelés 51. évfordulójára tekint vissza (1959. március 10.).
Tőkés László a délvidéki magyarverésekről az EP-ben
Az Európai Parlament ún. mini-plenárisának ülésén, 2010. március 24-én, Tőkés László erdélyi képviselőnk – nem első esetben – a vajdasági magyarok védelmében emelte fel a szavát. Napirend előtti felszólalásában arra kérte Jerzy Buzek európai parlamenti elnököt, hogy határozottan lépjen fel a szerbiai „magyarellenes terrorizmus” leállítása érdekében.
Említésre méltó, hogy tavaly novemberben európai képviselőnk írásbeli úton kereste meg az EP lengyel elnökét a temerini magyar fiúk ügyében, akiket egy szerb provokáció nyomán kirobbant kocsmai verekedés következtében ítéltek mindösszesen 61 esztendei börtönbüntetésre. Az öt fiatalember esete azért is kirívó, mivel hasonló esetekben a többségi elkövetőket futni hagyják, s a szerb hatóságok a „magyarveréseket” nem bűncselekményként, hanem – jobb esetben – puszta kihágásként kezelik.
A romákról az EP-ben
Az Európai Néppárt (ENP) mai frakcióülése - egyebek mellett – kiemelt módon foglalkozott a 2010. április 8-án, a spanyolországi Córdobában sorra kerülő II. Roma Csúcstalálkozó ügyével. Az első ilyen rendezvényt tavaly szeptemberben, Brüsszelben tartották.
A cigányközösség "hivatásos" európai parlamenti felelőseként Járóka Lívia képviselőnő terjesztette elő a kérdést. Köszönetet mondva a Néppártnak a cigányság felemelkedése iránti elkötelezettségéért, meggyőződését fejezte ki, hogy a cigányok által lakott, leszakadt térségek társadalmi integrációja csakis egy egységes európai roma stratégia keretében valósítható meg. Ennek jogi és költségvetési hátterét hivatott megteremteni az Unió, illetve az Európai Parlament.
A Marosvásárhely-Vártemplomi Kárpát-Medencei Ökumenikus Találkozó Á L L Á S F O G L A L Á S A
Egyházaink lelkiismereti és hitbeli kötelességüknek tartják, hogy kiálljanak híveik jogainak és emberi méltóságának védelmében, a társadalmi igazságosság és jogosság érvényesülése érdekében, határozottan visszautasítva bármely, az emberi és kisebbségi jogokat sértő diszkriminációt.
A marosvásárhelyi református Vártemplomban megrendezett ökumenikus találkozón Egyházaink testvéri közösségben összegyülekezett képviselői és tagjai ebben a szellemben emlékeztek meg az 1990 márciusi, marosvásárhelyi tragikus eseményekről és azok áldozatairól. A jelenlevők fájdalommal állapították meg, hogy az 1989-es romániai népfelkelés, „Temesvár szellemével” ellentétben 1990 „Fekete Márciusán” az alighogy megbuktatott nacionál-kommunista rezsim átkos szellemének kísértete tért vissza Erdélybe, és végezte romboló munkáját Marosvásárhelyen.
A csodálatos temesvári forradalom a kommunista visszarendeződés útját egyengető ellenforradalmi agresszióba csapott át.
A „Megváltó Karácsony” idején tapasztalható nemzeti-kisebbségi összefogás helyét a más néven újjáalakuló, volt Szekuritáté által mesterségesen előidézett megosztottság foglalta el.
A „divide et impera” – „oszd meg és uralkodj” – módszerét alkalmazva, a posztkommunista hatalom, a román többség, valamint a kisebbségi magyarok és cigányok között a meglévő szeretet helyett újból a gyűlölet magvait hintette el.
Az Ökumenikus Találkozó résztvevői értetlenségüknek adnak hangot amiatt, hogy minden erre irányuló törekvés, kísérlet és követelés ellenére az 1990 márciusi, marosvásárhelyi eseményekről az igazság húsz év után még mindig nem derült ki, mint ahogy az 1989-es forradalomról és az azt követő, sorozatos bányászjárásokról sem ismerjük a teljes igazságot.
Mindezeket szem előtt tartva, Egyházaink ökumenikus közössége egyöntetűen támogatja a „Fekete Március” 20. évfordulója alkalmából rendezett marosvásárhelyi Fáklyásmenet Felhívását az igazság- és jóvátétel, valamint a román–magyar megbékélés érdekében.
Az erdélyi tolerancia és Temesvár szellemében, Marosvásárhely „Fekete Márciusa” ellenében a Szeretet Márciusának krisztusi üzenetét hirdetjük meg, az önmagát értünk áldozó és harmadnapon feltámadott Úr Jézus evangéliumát idézve: „Békességet hagyok néktek, az én békességemet adom néktek; nem úgy adom én néktek, amint a világ adja. Ne nyugtalankodjék a ti szívetek, se ne féljen!” (Jn. 14,27)
Az Európai Nemzetek Közösségének nagy Családjában, az Európai Unió
Duna-stratégiájának lelki-szellemi kiterjedésében József Attila: A Dunánál című versének értelmében valljuk, hogy: „A múltat be kell vallani (…) A harcot, amelyet őseink vívtak, / Békévé oldja az emlékezés, / s rendezni végre közös dolgainkat, / ez a mi munkánk; és nem is kevés.”
Marosvásárhely, 2010. március 20.
Kárpát-Medencei Ökumenikus Emlékünepély
A húsz éve történt marosvásárhelyi pogromkísérletre emlékező, A Szeretet Márciusa elnevezésű kétnapos rendezvénysorozat záróeseményeként került sor a II. Kárpát-Medencei Ökumenikus Emlékünnepélyre 2010. március 20-án a Vártemplomban. A Kárpát-medencei magyar történelmi egyházak képviselői első ízben tavaly augusztusban gyűltek össze a szegedi Dómban, hogy felemeljék szavukat a felvidéki magyarok védelmében. Ez alkalommal a marosvásárhelyi Fekete Március áldozataira emlékeztek, és a krisztusi szeretet útját hirdetve előremutató módon a megbékélésért imádkoztak.
„Jövő csak igazságra építhető” - A közös múlt, közös jövő – otthon, Európában nemzetközi konferencia zárónyilatkozata
Tegnap, 2010. március 19-én, a Marosvásárhelyi Fekete Március tragikus eseményeinek huszadik évfordulója alkalmából az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Pro Europa Liga az Igazság és Tolerancia Menetére hívta a város polgárait. A résztvevők a Románia elnökéhez, miniszterelnökéhez és főügyészéhez intézett felhívásban kérték a Fekete Március értelmi szerzőinek és megszervezőinek megnevezését és felelősségre vonását.