hírek
Az Európai Történelem Háza – kezdeményezés az EP-ben
2010. április 27-én rendhagyó témaként került az Európai Parlament Kulturális és Oktatásügyi Bizottságának (CULT) napirendjére Az Európai Történelem Házának (House of European History) tervéről szóló eszmecsere. Doris Pack bizottsági elnök meghívására Miguel Angel Martinez Martinez, az EP elnökségi kapcsolattartó csoportjának vezetője tartott beszámolót a nagyszabású projekt jelenlegi állásáról, majd a bizottság tagjai vitatták meg az üggyel kapcsolatban felvetődő kérdéseket.
Az új európai intézmény felállításának gondolata két évtizedre nyúlik vissza. Az útjában álló nehézségek azonban egyre csak késleltették a terv megvalósulását. Az egyes tagországok nehezen tudtak megegyezni a kivitelezés módjában, illetve egy olyan múzeumi koncepció kialakításában, amely valamennyi nemzet számára elfogadható lenne. Minden ország a saját történelmét kívánja reklámozni elsősorban, továbbá a felfogásbeli különbségek is megoszlást okoztak.
Hitvallók és ügynökök – filmvetítés és pódiumbeszélgetés Nagyváradon
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának Dísztermében került sor 2010. április 23-án a Hitvallók és ügynökök című film bemutatójára az alkotók jelenlétében. A II. világháború után a Magyarországon a kommunista diktatúra közel félévszázadon át minden eszközt felhasznált a keresztény egyházak üldözésére. Papok és szerzetesek százait börtönözték be ártatlanul, másokat az Állambiztonsági Szolgálatok ügynökökként épített be a hálózatba, akik jelentéseikkel társaikat kiszolgáltatták a hatalomnak.
A dokumentumfilm drámai sorsokon keresztül mutatja be ezt a történelmi korszakot, a besúgó gépezet működését és ezzel szemben a belső szabadság, a hit és a hűség erejét, mely sokaknak adott erőt szenvedéseikben.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács álláspontja Románia Alkotmányának módosítása tárgyában
Noha az alkotmánymódosítás szükségességében a romániai politikai élet szinte minden szereplője egyetért, a Kormány erre irányuló kezdeményezése mégis váratlanul érte a közvéleményt, de a pártok szakpolitikusait is. Bár a jelenleg regnáló kormánykoalíciótól nem szokatlan az ilyenfajta kapkodás, úgy tűnik, az alaptörvény módosításának ennyire előkészítetlen, szinte puccsszerű kezdeményezése, csupán néhány nappal az erre hivatott parlamenti szakbizottság megalakulása után és annak tudomása nélkül, joggal keltett megrökönyödést és felháborodást.
A ciántechnológiáról az EP-ben
Viszonylag hosszú szünet után, tavaly év elején újult ki a vita az elhíresült verespataki bányaberuházással kapcsolatosan. Az ügy az Európai Unió szintjén is komoly hullámokat vet, olyannyira, hogy 2010. április 21-én egyenesen az Európai Parlament strasbourgi plénumának a napirendjére került. Az ún. szóbeli választ igénylő kérdés, illetve a parlamenti vita kezdeményezői Áder János és Tőkés László európai képviselők voltak (vitaindító kérdésük mellékelve). Indítványukhoz széles körű támogatást szerezve, a mellette felsorakozó parlamenti frakciók közös határozati javaslatban egyeztek meg, amelyről a plénum a május eleji ún. miniplenáris alkalmával, Brüsszelben fog szavazni.
Közlemény a román külügy álláspontja kapcsán
A média fokozott érdeklődésének eleget téve és a román külügyminisztérium vonatkozó közleményével kapcsolatos kérdéseire adott válaszképpen, a Dalai Láma romániai látogatása tárgyában a következőket tartjuk szükségesnek közölni.
● Tőkés László európai képviselő kezdettől fogva szorgalmazza XVI. Benedek pápa meghívását az Európai Parlamentbe. Természetellenesnek tartja, hogy erre mindmáig nem kerülhetett sor.
A Dalai Láma Erdélyben
Amint azt a hétvégén hírül adtuk, Tőkés László EP-képviselő meghívására 2010. szeptember 23–24-én Erdélybe látogat Őszentsége a Dalai Láma. Tseten Samdup Chhoekyapa, a dalai láma európai képviselője Tőkés Lászlónak küldött hivatalos levelében megerősítette: Őszentsége szeptember 23-án reggel érkezik Erdélybe, és kéri, hogy a programja foglalja magába Kőrösi Csoma Sándor szülőhelyének meglátogatását.
Erdélyi közösségünk mindenkor büszkén gondol arra, hogy Kőrösi Csoma Sándor, aki annakidején angol–tibeti szótárával utat nyitott Tibet egyedülálló kultúrájának a nyugati világ felé, közülünk való – erdélyi magyar – volt. Éppen ezért a legmélyebb együttérzéssel tekintünk a Tibetben zajló kegyetlen elnyomásra. Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke többször is felszólalt az Európai Parlamentben, és a kínai hatóságok által üldözött tibetiek védelmére szerveződött frakcióközi munkacsoporthoz is (Tibet Intergroup) csatlakozott.
A Dalai Láma elfogadta Tőkés László meghívását Erdélybe
Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke 2010. április 17-én részt vett a Kőrösi Csoma Sándor Napok XXI. kiadásának zárórendezvényein. A többnapos rendezvénysorozat deklarált célja nemzetközi szinten megjeleníteni Kőrösi Csoma Sándor tudós és nyelvkutató életét, munkásságát, példaként állítva a különböző kultúrák és vallások közötti párbeszéd erősítésére. Ennek szellemében került sor szombaton az ünnepi istentiszteletre, amelyen Igét hirdetett Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület leköszönt püspöke. A püspök Kőrösi Csoma Sándor egyetemes és nemzetpolitikai fontosságát hangsúlyozva örömmel jelentette be a zsúfolásig megtelt templomban, hogy nemrég megérkezett a hivatalos visszajelzés, miszerint a Dalai Láma elfogadta a meghívását, és az idén szeptemberben két napra Erdélybe is ellátogat.
Az EMNT szórványkonferenciája Brassóban
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Brassó Megyei Szervezete 2010. április 16–17-én szervezte meg az I. Konferenciát az Erdélyi Szórványért. A konferencia fő témájaként az szórványban éltethető autonómiatörekvéseket jelölték meg, és arra próbáltak rávilágítani, hogy a megmaradás küszöbén lévő szórványmagyarság különös odafigyelést, sajátos stratégiákat, programokat igényel. A kulturális és személyi elvű autonómia teljes körű megvalósítása szórványban csak összehangolt cselekvéstervvel, egyeztetett döntések által lehetséges.
Az EMNT állásfoglalása a magyarországi parlamenti választások két fordulója között
2010. április 11-én a FIDESZ–KDNP választási koalíció elsöprő – európai szinten is úgymond példa nélküli – győzelmet aratott a magyarországi országgyűlési választások első fordulójában. A győzelem várható volt, mégis örülünk a bizonyosságnak. Aránya pedig egy ügydöntő népszavazás erejével bír, hiszen Magyarország polgárainak jelentős többsége egyértelmű felhatalmazást adott választottainak arra, hogy lezárjanak egy korszakot, és a nemzeti gondolatra érzéketlen posztkommunista internacionalizmust (MSZP), valamint a kozmopolita modernizációt (SZDSZ) képviselő, az országot a térség éllovasából sereghajtóvá silányító politikai garnitúrát eltávolítsák a döntéshozatal közeléből, és a húsz évvel ezelőtt elmulasztott valódi rendszerváltozást végre kikényszerítsék.
A szlovén demokrácia születése – megemlékezés Brüsszelben
2010. április 14-én, az Európai Parlament szlovéniai néppárti küldöttségének, valamint a Nemzeti Megbékélés Tanulmányi Központjának (Szlovénia) szervezésében ünnepélyes keretek között emlékeztek meg Brüsszelben az első szlovéniai demokratikus választások 20. évfordulójáról.
Az örömteli eseményre tragikus árnyékot vetett az a repülő-szerencsétlenség, melynek feleségével és közel száz útitársával együtt Lech Kaczynski lengyel államelnök is áldozatul esett. Az Európai Parlament ugyanezen nap délelőttjén, Jerzy Buzek elnökletével, gyászüléssel adózott az áldozatok emlékének. A Néppárti Frakció munkaülésén Joseph Daul elnök is részvétét fejezte ki Lengyelország iránt.